Imunita je obranná schopnosť nášho organizmu voči nebezpečným vplyvom okolitého prostredia. Náš imunitný systém zabezpečuje zničenie škodlivých mikroorganizmov látok a buniek. Využíva na to mechanickú bariéru vo forme kože, slizníc, bielych krviniek, B-lymfocytov, T-lymfocytov a proteínov, ktoré sa nachádzajú v krvi. Dôležitým bojovníkom proti mikroorganizmov je aj náš žalúdok. Pomocou kyseliny chlorovodíkovej dokáže tráviť bielkoviny, ale aj zabíjať mikroorganizmy. Treba si vážiť prácu nášho tráviaceho ústrojenstva a zbytočne ho nezaťažovať ťažkými jedlami a alkoholom. Práve naopak, dopriať mu oddych a vykonávať pravidelné očistné kúry.

imunita

Čo znižuje našu imunitu?

 1. Nedostatok vitamínu D

Vitamín D sa priamo podieľa na fungovaní nášho imunitného systému. Priamym zdrojom je slnko. Počas zimných mesiacov si ho viete dopriať aj vo forme tabliet.

 1. Stravovanie

Vyvážená strava dokáže spraviť divy s vašim telom. Zajtra ráno si pridajte k tomu rožku s maslom aj trochu zeleniny a na obed zjedzte pre zmenu jedlo s veľkým množstvo vlákniny. Vyhýbajte sa mäsitým jedlám, príliš veľa soleniu a vyprážaným jedlám. U všetkých týchto jedál sa preukázal vzťah medzi oslabenou imunitou a vyprážaným rezňom.

 1. Málo sexu

Vedci dokázali, že nedostatok sexu má vplyv na zníženie imunity. Dáva to zmysel. Menej sexu sa rovná horšej nálade a ľahšie podliehame stresu. Zamyslite sa nad tým. Stačí mať sex len 2 – 3 týždenne a zlepší sa výkon vašej imunity o 30%.

 1. Lieky

Niektoré lieky znižujú imunity. Preto nehádžte príbalový leták do smetiaku ale si ho prečítajte. Poprípade sa poraďte s lekárnikom.

imunita

Desatoro pre zvýšenie imunity?

 1. Fyzickým športom na čerstvom vzduchu
 2. Obmedzenie stresu
 3. Dostatok kvalitného spánku
 4. Dostatok minerálov a vitamínov v podobe ovocia a zeleniny
 5. Doplnenie vitamínov a minerálov doplnkami výživy na podporu imunity https://www.nutrifit.sk/kategoria/imunita/.
 6. Kvalitná a vyvážená strava
 7. Otužovanie
 8. Dodržiavanie základných hygienických návykov
 9. Postupovať pravidelné detoxikácie organizmu v podobe očistných kúr
 10. Obmedzenie alkoholu a fajčenia

Oslabená imunita má za následok častejšie virózy, chrípky a infekčné ochorenia.

Preto jej treba dopomôcť rôznymi doplnkami na podporu imunity.