Chodíte do knižnice? Ja áno a vždy som tam chodila rada. Knižnica je miestom kultúry nielen vďaka vedomostiam ale aj vďaka zvykom a tradíciám. Knižnice vždy bývali plné ľudí. Detí, mamičiek, študentov či seniorov. Príjemná pani, ktorá mala knižnicu na starosť vedela vždy poradiť a vybrať tú správnu knihu. Jeden čas začala kvalita našich knižníc upadať a chodiť do nich začalo čoraz menej ľudí. Potom prišla pandémia a vďaka nej zostali knižnice zívať prázdnotou. Čo bolo ale príjemne prekvapujúce, bolo zistenie, že s novým otvorením priestorov po skončení covidu, akoby prišla aj nová energia do týchto kúzelných priestorov.

Deti knižnice milujú

Nové koncepty, s ktorými prišli zriaďovatelia knižníc, ktorý mali aj financie na ich uskutočnenie sú prosto úžasné. Tvoria z týchto miest miesta na život pre rôzne skupiny ľudí. Pre deti je vytvorené prostredie v ktorom si knihu môžu čítať priamo v knižnici. Študenti majú technické vybavenie nielen na štúdium ale priamo aj na spracovanie svojich poznámok či nových znalostí. Dospelý a hlavne rodičia si môžu užiť chvíľku kľudu a pohody, kým sa ich malé ratolesti tešia a prehrabujú detskou literatúrou.

Knižnica ako ideálne trávenie voľného času pre rodinu

K čítaniu sa môžu dostať teda aj tí, ktorý by inak boli príliš vyťažený rodičovskými povinnosťami. Seniori nielen prichádzajú za zaujímavými a novými knihami, ale aj do komunity v ktorej môžu komunikovať a angažovať sa so svojimi koníčkami a vedomosťami. Knižnice žijú pozitívnou energiou a kultúrou s tradíciami. Sú príjemným a kľudným miestom pre miestnych ľudí a ich pravidelné návštevy to iba dokazujú. V týchto priestoroch sa nielen číta ale aj využíva priestor na knižné besedy, čítanie pre deti či vzdelávacie kurzy. Voľnočasové aktivity vyplňujú program prázdnejších hodín a poskytujú plný servis absolútne každému členovi komunity. Veľké bravo a gratulujeme.