Nie je to tak dávno, čo sme ešte bežne používali tie klasické žiarovky so žeraviacim vláknom. Z dnešného hľadiska sú však považované za neefektívne hádam v každom smere a stali sa preto minulosťou. Či už ide v porovnaní s dnešnou technológiou o ich krátku životnosť alebo fakt, že „žrali“ veľa elektrickej energie, pričom veľká časť išla do tepla, a nie do toho najpodstatnejšieho- do svetla. V súčasnosti oveľa vyššiu životnosť, úsporu a celkovo až o 90% vyššiu efektivitu svietenia predstavuje osvetlenie led, ktorého známym zastupiteľom na súčasnom trhu sú aj led žiarovky e14 Ledprodukt.sk.

Pokazená, odpojená žiarovka

Staré „dobré“ žiarovky boli nešetrné nielen k našim financiám, ale v podstate aj k životnému prostrediu. Ekonomicky výhodnejšie osvetlenie síce dokážu poskytnúť aj úsporné žiarivky, no tie sa stávajú nevhodnými kvôli obsahu škodlivej ortuti. A túto látku v „ledkách“ nenájdete.

  • Rovnako sú nadradené aj v ďalších, väčšinou technologických a funkčných vlastnostiach.

Žiarovka, žeravenie

Výsledkom je teda fakt, že súčasní predajcovia svetelných produktov vsádzajú najskôr na technológiu LED, pričom následne vyšší záujem o tieto nadradenejšie svetlá prejavujú konzumenti, teda spoločnosť. Preto sa dnes s „ledkami“ môžeme stretnúť v mnohých firemných ako aj rodinných interiéroch či dokonca exteriéroch. Ich základné rozdelenie spočíva na základe ich farby svetla udávanej v Kelvinoch. Poznáme: svetlú teplú (3000K), neutrálnu (4000K) a studenú bielu (6000K).

  • Pokiaľ ide o typ led žiaroviek označených ako DUAL-WHITE, máme možnosť praktickým spôsobom meniť farby ako aj intenzitu svetla diaľkovým ovládaním.
  • Zaujímavo pôsobia tiež led svetlá RGB (alebo RGB-W), ktoré vlastne predstavujú farebnú alternatívu.

Najmä zo začiatku sa mnohým zdala investícia do led svetiel pomerne vysoká, najmä ak sme chceli kúpiť hneď niekoľko kusov. V súčasnosti sa ceny za tento tovar už predsa len znižujú a hlavne ak vezmeme do úvahy ich pravidelnú úsporu pri ich pravidelnom využití, návratnosť takejto investície je veľmi rýchla.