Svietniky využívame na bezpečné uloženie sviečok, aby nedošlo k požiaru a my aby sme si v pohode užívali ich teplé svetielko a pritom spĺňajú aj estetickú funkciu. Šikovné gazdinky si ich môžu vyrobiť aj vlastnoručne a netreba pri tom míňať veľa peňazí, stačia obyčajné poháre na zaváranie, ktoré sa nám kopia po zime od spotrebovaných zaváranín a zapadajú prachom, až kým opäť nenastane čas ich použitia. Určite medzi nimi nájdete aj pár nepotrebných, ktoré šikovnými úpravami zmeníte na nápadité svietniky. Skrášlia niektorú z izieb v byte alebo ich môžete aj podarovať rodinným príslušníkom či priateľom pri príležitosti sviatkov, bude to pre nich obzvlášť vzácny dar, pretože ručná práca sa veľmi cení a poteší každého, bez rozdielu veku.

1. povrázková technika
Na výrobu si zabezpečte nejaký povrázok, najlepšie bavlnku a tekutý škrob. Doňho bavlnku na pár minút namočte a medzitým si odmastite a dobre poumývajte pohár od zaváraniny. Navlhnutú bavlnku jemne vyžmýkajte a omotávajte okolo pohára, použite svoju fantáziu a nápady. Potom ho nechajte vyschnúť a svietnik je tým pádom hotový. Obmenou za škrob môže byť lepidlo, na ktoré namotáte šnúrku.

svíčka

2. kamienky
Na prípravu budete potrebovať ozdobný drobný štrk a lepidlo. Najprv si dôkladne očistíme pohár a umyjeme štrk. Najvhodnejšie je použiť priesvitné lepidlo, v hrubšej vrstve ho nanesieme na sklo a celé ho posypeme pripraveným štrkom, prípadne ho ponoríme do nádoby plnej štrku. Po zaschnutí je na svete originálny a jedinečný svietnik.

3. farebné kvety
Vyrobíte ho len s pomocou akrylových farieb a špongie, a to tak, že farbami si na špongiu namaľujete nejaký kvietok a jemne ju pritláčate na sklo. Podľa uváženia môže byť viacfarebný alebo len v jednom odtieni, v oboch prípadoch sa budete tešiť z pekného výtvoru.

lepení

4. nalepené obrúsky
Táto technika si vyžaduje papierové obrúsky a nejaký priesvitný lep, najvhodnejší by bol určený presne na tento druh techniky. Budúci svietnik natrite lepom len v tenkej vrstve, potom oddeľte jednotlivé vrstvy obrúskov, najdôležitejšia je tá vrchná s farebným motívom. Prikladajte a opatrne ju pritláčajte na lepidlo a po uschnutí môžete povrch ešte raz natrieť lepom. Plameň sviečky v ňom vrhá pekné tiene.