Pohyb krídel dverí zabezpečujú závesy a rozličné úchyty, aby im umožnili otváranie a zatváranie, ale je rozdiel z akého materiálu sú dvere vyrobené. Iné typy závesov sú totiž potrebné na drevené, iné na plastové či hliníkové a iné na sklenené krídla dverí. Výrobcovia však v tom majú jasno a každý typ má tie správne úchyty či závesy.

Kvalitu treba skontrolovať

Kúpeľne sa stali miestom, kde trávime nejaký čas každý deň, okrem bežnej hygieny sa aj radi sprchujeme, a na to potrebujeme mať vymedzený priestor. Sprchovacie kúty sa v bytoch udomácnili, ale neboli ich súčasťou vždy, najprv sme si užívali kúpanie vo vani, ale ekonomické faktory nás prinútili to zmeniť. Dnešná kúpeľňa sa navrhuje s ohľadom na umiestnenie sprchového kúta, ktorého tvar a typ môže mať všelijaké podoby.

Vkus a požiadavky majiteľa kúpeľne sa odzrkadlia aj na štýle sprchového kúta, ktorý si nechá zhotoviť. Základným materiálom pri ich tvorbe je sklo, vo svojej najprirodzenejšej podobe, teda číre, má asi najširšie zastúpenie, ale existujú aj extravagantnejší zákazníci, ktorí majú celkom odlišnú predstavu a preferujú originálny dizajn s povrchovou úpravou netradičnými metódami, pieskovanie, tlačenie vzorov na sklo, farebné odtiene či matné alebo mliečne typy skla a podobne.

...iná alternatíva dverí

V závislosti na tvare a rozmeroch sprchového kúta sa navrhujú aj jednotlivé prvky, musia mať vyhovujúce rozmery, a tiež zodpovedať požiadavkám na nosnosť či pevnosť materiálu a podobne. Dvere zo skla sa musia dať otvárať alebo posúvať, a to si vyžaduje rozličné mechanizmy. Pri otváravých dverách je nutné vybaviť ich ávesmi alebo úchytmi, ktoré zabezpečia otvorenie krídel až do uhla 135°. Tejto požiadavke vyhovujú závesy s označením GX990 https://lmmont.sk/produkt/gx990-3/ ktorého rozmer je 56x90mm, určené sú na použitie pri uchytávaní sklo-sklo, v povrchovej úprave: chróm lesklý a matný a hrúbka skla môže byť 8 a 10mm. Závesy sú dimenzované na maximálne 900mm široké dverné krídlo a hmotnosť 60kg.